חירות הגוף והנפש בימי קורונה

איך מגיעים לחירות הגוף והנפש בימי קורונה  

צוות מרכז הורים וילדים והתחנה לטיפול זוגי ומשפחתי

"איננו יכולים לשלוט ברוח אבל אנו יכולים לכוון את המפרשים"

 

אנו בעיצומו של משבר סביב מגיפת הקורונה, המשבר הוא עולמי, חוצה גבולות, עמים ותרבויות.

אנחנו נמצאים בתקופה מאד מורכבת, אשר שוזרת בחיינו מתח רב. היא מאלצת אותנו להיסגר בבתים שלנו, עם תחושות רבות ומעורבבות. היא מחייבת אותנו להסתגל במהירות למשימות חדשות ולדרכי התנהלות חדשים. לעיתים קרובות אנו מתנהלים מתוך מצב הישרדותי, מנסים להגן על עצמנו מפני המחלה, ובו זמנית להגן על בני זוגנו, ילדינו והורינו . מצב חדש זה דורש מאתנו תעצומות נפש ואנרגיות רגשיות ופיזיות רבות להתמודד עם המרחב החיצוני והפנימי כאחד. מה שידענו והכרנו עד כה מתערער, ותחושת אי הודאות מתעצמת. המשבר עלול להעצים חיכוכים שכבר קיימים, ובאותה מידה גם להעלות קשיים ודילמות חדשות שמצריכות חשיבה גמישה ויצירתית.

במצב כזה גבולות התפקידים השונים של כולנו עלולים להיטשטש. רובנו מוצאים את עצמנו בעל כורחנו במצב חדש בו בבתים רבים אחד ההורים או שניהם ללא עבודה, נמצאים שעות רבות במרחב הביתי עם ילדים בגילאים שונים, חלקם הופכים למורים, חלקם חוששים מבחינה כלכלית, חלקם מתמודדים טוב עם תחושת אי הוודאות וחלקם פחות. מצב זה גורם לחוסר איזון במרחב האישי והמשפחתי. יכולות להופיע תחושות רבות ושונות של מתח, קושי בשינה, רגישות יתר לתופעות של הגוף, חרדה קיומית, הסתגרויות, התפרצויות זעם, התכנסות ודיכאון, עלייה בביטוי האלימות.     במצב כזה קשיים שהיו קודם עלולים להתעצם ולצאת מפרופורציות.

"בתוך הקושי טמונה ההזדמנות"

                                            אלברט איינשטיין

כדי שנוכל להתמודד טוב יותר עם המצב אנו מציעים דרכי התמודדות:

בשלב הראשון חשוב שנקבל את המצב שככה זה עכשיו. כדאי לדבוק באמונה שהמצב שנכפה עלינו הוא ארעי והוא יכול להשתנות. האנושות חזקה מכל משבר שהוא. הידיעה הזו מאפשרת להשתחרר קצת, לקחת פסק זמן, לנשום, לטפל בגוף ובנפש, במתח, ולייצר גמישות מחשבתית. חשוב להיות אופטימיים בתקופה שכזו. השאיפה היא להבין ולקבל את אי הוודאות, ולייצר וודאות סביב דברים שנחליט לגביהם.

אין לנו שליטה על התנאים החיצוניים של המצב, יש לנו שליטה על התגובה שלנו אליו. פעמים רבות התוצאה עלולה להיות כזו שנשים בעיקר את הקושי במרכז, ונגלה סימנים של קוצר רוח וחוסר סבלנות.

אנו מציעים לאמן את הדיבור הפנימי שלנו וללמד אותו להתייחס לכל יום בפני עצמו- להתייחס למצב העכשווי מבלי להתייחס לטווח הארוך. זה הרבה יותר קל.

חשוב ליצור סדרי עדיפויות במרחב הביתי, בזוגיות ובהורות. דמיינו רמזור: אדום- צהוב- ירוק.    

אדום- אלה כללים שכל משפחה תחליט לעצמה שעליהם הם שומרים בכל מצב לדוגמא: הקפדה על שטיפת ידיים בכניסה הביתה, ארוחה משפחתית, לא לארח ולהתארח, זמן שיחה לאימא ואבא מבלי שהילדים נכנסים למרחב הזה.

צהוב- אלה כללים שניתן לעשות עליהם מו"מ עם הילדים, עם בני הזוג. לדוגמא: שעות שינה, שעות מסכים. ...

ירוק - אלה כללים ונושאים שאנו בוחרים להרפות ולאפשר בהם חירות ועצמאות לדוגמא: בחירת בגדים, בחירת משחק...

ילדים ששוהים שעות רבות בבית מחפשים תעסוקה, משעמם להם, הם רעבים יותר, קצרי סבלנות ועלולים לריב יותר אחד עם השני. עם זאת, יש לזכור שלעיתים הם גם יכולים להתקרב יותר זה לזה, זוהי גם הזדמנות עבורם, מומלץ לחזק רגעים אלה. ילדים בעיקר זקוקים לסדר יום וליד מכוונת. כדאי להיות יצירתיים ולעזור להם לפרוק את האנרגיה בדרכים שונות.

הביאו את החוץ פנימה ,נצלו את הזמן המשפחתי שנוצר לכם כדי לעשות דברים יחד. לימדו משהו חדש, כמו לנגן, לשיר לרקוד ולבשל יחד, עשו ספורט משפחתי, צפו יחד בסרט, שחקו עם הילדים שלכם. תנו להם לבחור במה היו רוצים לשחק אתכם. אפשר גם לסדר ולנקות לפסח, אבל לא במקום הביחד המשפחתי. בימים כאלו המשפחה היא-היא העוגן של האדם.

הניסיון מלמד שבמצבים כגון אלו כדאי ללמוד מהתנסויות קודמות שלנו. לחשוב מה מרגיע אותנו, מה עושה לנו טוב, כיצד אנו יכולים למצוא תחליפים יצירתיים לפעולות ועיסוקים שאנו לא יכולים לבצע כעת.

במצבים של אי ודאות- הכי חשוב זה לייצר וודאות.

בהורות- עזרו לילדים שלכם לדבר רגשות. התקופה הזו של ימי הקורונה מביאה עמה חרדה רבה, שאינה תמיד מדוברת. אפשרו להם לשתף אתכם בקושי שאולי חווים, אווררו אותו- זה יקל עליהם ויעזור להם לשחרר את המתח הפנימי. הביאו להורות שלכם הבנה, חמלה, קבלה ואהבה.

בזוגיות- בתקופה זו הקושי להכיל רגישויות של בן/בת הזוג גדול מתמיד. האתגר שלכם הוא לקבל ולכבד את השונות ביניכם מתוך ההבנה שכל אחד מתמודד אחרת עם המתח. השלימו זה את זה. הביאו לזוגיות שלכם הבנה, חמלה, קבלה ואהבה. הפיכתכם לצוות שמנהל יחד את המצב ישפיע לטובה על כל בני המשפחה.

לעשות סדר בשולחן הסדר

בידינו הכוח והיכולת ליצר שולחן סדר ייחודי. נפלה בחלקינו הזדמנות ליצר אינטימיות משפחתית הזדמנות לאחד את משפחתנו הגרעינית ולתת תשומת לב ייחודית לכל אחד ואחת. החוויה ועוצמתה תלויה בנו ובאיכות  שנייצר סביב שולחן החג.

 

הישארו בבית ותיהנו מהביחד המשפחתי והזוגי.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

כותרת כותרת כותרת

כותרת כותרת

לשעבר יועץ ראש העיר ירושלים ניר ברקת לפיתוח כלכלי ומי שהטמיע.

להמשך קריאה

כותרת כותרת כותרת

כותרת כותרת

לשעבר יועץ ראש העיר ירושלים ניר ברקת לפיתוח כלכלי ומי שהטמיע.

להמשך קריאה

כותרת כותרת כותרת

כותרת כותרת

לשעבר יועץ ראש העיר ירושלים ניר ברקת לפיתוח כלכלי ומי שהטמיע.

להמשך קריאה

כותרת כותרת כותרת

כותרת כותרת

לשעבר יועץ ראש העיר ירושלים ניר ברקת לפיתוח כלכלי ומי שהטמיע.

להמשך קריאה

כותרת כותרת כותרת

כותרת כותרת

לשעבר יועץ ראש העיר ירושלים ניר ברקת לפיתוח כלכלי ומי שהטמיע.

להמשך קריאה

כותרת כותרת כותרת

כותרת כותרת

לשעבר יועץ ראש העיר ירושלים ניר ברקת לפיתוח כלכלי ומי שהטמיע.

להמשך קריאה

Heading 1

Asset 15.png

כל הזכויות שמורות האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי

כתובת: רח' היצירה 11ב' , א.ת רעננה 4366358  |  office@mishpaha.org.il   |  טלפון: 09-7467064

israel