משפחה בבידוד

סגורים בבית עם ילדים ובני נוער? המאמר הזה הוא בשבילכם 

דורית דרורי רופ M.A.

מטפלת ומדריכה לטיפול משפחתי וזוגי

לפסיכותרפיה ממוקדת שינוי

ולפסיכולוגיה תהליכית IAPOP CERTIFICATION& MEMBERSHIP-

מומחית לטיפול בילדים ונוער

מכון שינוי

בימים טרופים אלו, בהם משפחות נצורות בבתיהן על מנת לשמור על ביטחונן הפיזי והבריאותי, יש חשיבות עליונה גם בשמירת נפש בריאה, רגועה ובטוחה ככל האפשר.

במציאות היומיומית השגרתית  רוב ההורים עובדים ועסוקים בפרנסת המשפחה ובקידום הקריירה שעות רבות במשך היום, ומתראים עם ילדיהם בשעות אחר הצהריים והערב, וזה במקרה הטוב. לעיתים גם זה לא מתאפשר והילדים שוהים עם מבוגרים אחראים אחרים מהוריהם.                                                                                      

 

 

וירוס הקורונה יצר מציאות שונה בה ההורים והילדים שוהים בכל שעות היום והלילה במרחב פיזי שמוגבל לבית, ולעיתים לחצר הבית אם יש. מציאות זו מאתגרת כאחת גם עבור ההורים וגם עבור הילדים, ויוצרת לעיתים מצבים של סטרס, תסכול וכעסים הדדיים.           

 

השהייה האינטנסיבית של בני המשפחה זה במחיצת זה, המידע המדאיג שנכנס הביתה דרך אמצעי התקשורת ורב שמועתי, והצרכים ההתפתחותיים הפיזיים, הרגשיים והחברתיים השונים של חברי המשפחה מצריכים התארגנות פיזית ורגשית מחודשת ויצירת מרחב ביתי משפחתי חדש ואחר. 

מתוך פגישות בימים אלו עם הורים, ילדים ונוער דרך מדיית הסקייפ והזום, ומתוך השיחות על צרכיהם וקשייהם, עולים כמה אמצעים וכלים שיכולים לסייע לכולנו:

  1. חשוב לשמור על שגרת יום ברורה ובהירה עליה מסכימים מראש ההורים ביניהם, וההורים עם ילדיהם. השגרה נוסכת בילדים ונוער תחושת ביטחון ויציבות.

כמה דוגמאות לשגרה יומיומית שכבר נחלה הצלחות במבחן המציאות של משפחות בישראל בתקופה זו: 

כדאי להתחיל את היום עם הילדים עם מוסיקה שקטה ורגועה בבית וארוחת בוקר בריאה, שאותה אף ילדים צעירים יכולים להכין עם ההורים.

 

אפשר גם שילדים צעירים יצפו בתוכנית ילדים עליזה שמעוררת חיוך בזמן שההורים מכינים את ארוחת הבוקר, ושותים קפה ראשון של בוקר. 

 

נערים ונערות בוגרים יותר יכולים לחלוק את אחריות הכנת ארוחת הבוקר עבור כל המשפחה. אפשר להכין ארוחות צבעוניות ויצירתיות שמכניסות את כל המשפחה לאווירה של חיוך ונועם.

לאחר ארוחת הבוקר כדאי לבנות עבור ילדים צעירים בגני הילדים ובבית הספר היסודי פעילויות חווייתיות של שעה וכל שעה להחליף פעילות.

 

הדבר מדמה את המציאות היומיומית שלהם בגן ובבית הספר. הפעילויות השעתיות יכולות להתמקד ב:

משחקי קופסא של אחים ואחיות או של הורים וילדים,הרכבת פאזלים משפחתיים,פעילות יצירה של ציור, גזירה, בצק, סליים, וכל העולה על הדימיון, פעילות בנייה בלגו, משחק במחשב או בטבלט עם הקפדה שלא יהיה משחק אלים או משחק שיוצר סטרס, צפייה משותפת בסרט שמקרין אנרגיה טובה וערכית, התעמלות מכוונת ומשותפת, הקשבה למוסיקה ושירה, משחקי תפקידים ותחפושות.

 

כל משפחה יכולה להמציא פעילויות נוספות כפי שמתאים לה וככל שעולה בדימיונה, מתוך הקשבה לצרכים, למזג ולקצב של ילדיה.

כמו כן, כל משפחה יכולה להיות גמישה כמתאים לה ולחליף פעילויות בקצב שונה. חשוב שהמודל יתקיים בהתאמה לצרכי ההורים והילדים ומתוך מודעות והתכווננות מדוייקת.

 

תוך כדי הפעילויות השעתיות ניתן לדוגמא: לפתוח משחק או יצירה ולהיות אחראים לסגור, לסדר ולנקות בסוף הפעילות. חשוב שההורים ידגימו ויפעלו עם הילדים עד אשר הם רואים שהילדים מסוגלים לפעול באופן עצמאי. תוך כדי כך חשוב לתת לילדים משוב התנהגותי ורגשי מחזק וחיובי על כל הצלחה ולו הקטנה ביותר. חשוב לתת משוב רק על משהו אמיתי שקורה בשטח. לומר לילד "אתה מקסים" זה לא מספיק, כי הילד לא ידע לתרגם זאת למה שעשה בשטח ולא ידע לחזור על כך או לשפר זאת.

 

בפועל ההורים גם יוצרים חווייה מהנה ומרגיעה עם ילדיהם (דבר שלא תמיד מתאפשר בחיינו העמוסים והאינטנסיביים) , וגם מנחילים לילדים ערכים חשובים לחיי המשפחה והקהילה.

 

כל משפחה יכולה לקבוע חוקים וכללים שמתאימים לה, לפעילויות השונות ולחיים בבית בתקופה זו, אך חוק חשוב לאין ערוך שיש להקנותו הינו: בבית שלנו אנחנו לא נוהגים באלימות פיזית ומילולית. אנחנו לומדים לדבר ולבטא את הצרכים והרצונות שלנו מבלי לפגוע באחר שבסביבתנו. אנחנו מבטאים את עצמנו ולומדים גם לראות את הצד השני ולהקשיב לו – למחשבותיו ולרגשותיו.

כך אנחנו בעצם מלמדים במשפחה ערכים של הדדיות, הקשבה מהלב, התחשבות, נראות ושייכות.

ערכים והתנהגויות אלו הילדים יקחו לחייהם גם מחוץ לבית ומעבר לתקופת הקורונה. כל זה יתאפשר בסבלנות, עקביות, התמדה וחמלה של ההורים.

זה יהפוך תקופה זו מקשה ואינטנסיבית למשפחה , לתקופה שבה יתאפשרו גם פתיחת והרחבת אפשרויות חדשות והזדמנויות להנחלת ערכים ותקשורת חיובית ובונה.

 

ילדים בוגרים יותר בחטיבת הביניים ובתיכון עובדים בשעות הבוקר על שיעורי הבית הניתנים להם באופן מכוון. אולם, כדי להרפות את המתח והלחץ כדאי להזמינם מדי פעם לפעילות המשפחתית עם הוריהם ואחיהם הצעירים. חשוב שגם הם יחושו את הביחד והכיף המשפחתי ולא יהיו נצורים בחדרם לבד שעות ארוכות במשך היום.                                                                                            

 

 

בני הנוער זקוקים מאוד לקשר עם חברת השווים וחשוב לאפשר להם לשוחח עם חבריהם במדיות השונות, ולשחק משחקי מחשב חברתיים אך לא אלימים.

 

לקראת ארוחת הצהריים כדאי שאחד ההורים יהיה אחראי להכנת הארוחה וההורה האחר יישאר בפעילות עם הילדים. חשוב לתת לילדים תפקידים בעריכת השולחן, בהורדת הכלים מהשולחן והנחתם במדיח ובכל פעולה שתעצים את תחושת השותפות והמסוגלות של הילדים.

 

לאחר ארוחת הצהריים כדאי לצאת להפסקה בת שעתיים בה יכולים בני המשפחה לישון, לנוח, לעשות יחד מדיטציה עם מוסיקה נעימה או להתמקד בקריאת ספר או משחק מסך.

 

בשעות אחר הצהריים המשיכו בפעילויות השעתיות והמשיכו ליצור הנאה ויחד נעים.

 

את ארוחת הערב ניתן להכין עם הילדים או לשתפם בצורה זו או אחרת בהכנות לארוחה ובסדור והתארגנות לאחריה.

 

אז ניתן לעזור לילדים בהתארגנות למקלחות ולשעת השינה.

 

לאחר ארוחת הערב חשוב לעמעם אורות, לשים מוסיקה מרגיעה וליצור אנרגיה של מעבר משעות הערות לשעות השינה.

 

כדאי להתאסף בחדר המגורים או בחדר הילדים ולשוחח על היום שעברו יחד כמשפחה וכיחידים. חשוב להדגיש מה עבד לכל אחד במשפחה וכיצד הוא מרגיש. חשוב להדגיש את הדברים הטובים היוצרים תחושת חוזק וביטחון.

ניתן גם להקריא סיפור, ליצור מגע נעים ומחמם את הגוף והלב וללוות את הילדים לשינה.

בתקופה זו כשהמתח ניכר באוויר ובאווירה בכל בית עקב החדשות שלא מפסיקות לזרום דרך אמצעי התקשורת, יתכן שהילדים יזדקקו לעוד ליטוף, לעוד חיבוק, לעוד כמה רגעים שההורים ישבו לידם, וזה תקין ויש לאפשר זאת.

חשוב שהילדים ילכו לישון רגועים ובטוחים ככל האפשר.

 

בתקופה זו יש לאפשר לילדים ונוער לבטא את מחשבותיהם, רגשותיהם ותחושותיהם במלל וביצירה. איוורור הרגשות והתחושות חשוב כמו איוורור הבית לאורך כל היום. חשוב שההורים יהיו קשובים לחששות שעולות, להתנהגויות לא שגרתיות, לצרכים פיזיים ורגשיים.                                                                 

סבלנות וסובלנות של המבוגרים המשמעותיים חשובים במיוחד גם לרווחה הנפשית של הילד והמתבגר,  וגם כמודל שאותו הילדים והמתבגרים יעתיקו ויאמצו בהמשך דרכם.

סביר להניח, שהחששות והתחושות שיעלו הילדים הצעירים והבוגרים יתאימו גם לאלו של ההורים. אך חשוב ליצור דיאלוג בהתאם ליכולת הרגשית וההתפתחותית של כל ילד בבית, ומתוך הקשבה לקצב האישי של כל ילד. חשוב לא להציף ביתר מידע שלא רלוונטי לילדים ורק מגביר מתח ופחד. חשוב שההורה יהיה אותנטי אך ידייק את אופן הביטוי של תחושותיו ליכולת הספיגה הרגשית והקוגניטיבית של כל אחד מילדיו.

עם בני נוער בוגרים ניתן לשוחח בגובה העיניים , אך יחד עם זאת לא להציפם בדאגותינו ובמידע מיותר.

 

חשוב שההורים והמבוגרים המשמעותיים במשפחה יצרו עם הילדים קשר שנוסך תחושת מוגנות, חוזק וחיבור לכוחות הפנימיים גם דרך מגע גופני, כגון: חיבוק, מגע כתף, מגע יד, מגע משחקי כייפי. למגע גופני שמתקיים מתוך הקשבה וכבוד לאחר יש כוח ריפוי מאזן ומרגיע.  

 

גם כאן יש להיות מדויק לצרכים של הילד ואף לשאול אותו מהו מגע נעים ומחזק עבורו ומה לא, וחשוב לכבד זאת. יש ילדים שזקוקים למגע מלטף ורך, יש ילדים שזקוקים למגע חזק ועוטף, יש ילדים שמגע אינו נעים להם כלל ואף מרתיע אותם.   מגע נוסך ביטחון ואהבה שמרגיע יהיה מגע שמכוון ומדויק למה שהילד זקוק.

 

בשעות הערב כשהבית נרגע ושקט ולאחר שההורים היוו עבור ילדיהם מיכל רגיש, קשוב ומפעיל, חשוב והכרחי שיצרו זמן זוגי לעצמם. זמן להיות יחד במגע מחבר ומחבק, זמן לשוחח ולאוורר את רגשותיהם ודאגותיהם, זמן לתכנן את המחר, זמן להיות בשקט ולהרגיש זה את זו או זה את זה או זו את זו. זמן לראות סרט יחד ולשכוח מהכל, ואף זמן לרומנטיקה.

שהרי, הורים הם בני אדם עם פחדים, דאגות ומתחים כשל ילדים, ומעצם תפקידם כהורים אף הרבה יותר. כשאנחנו הופכים להורים ניצוץ הדאגה ניצת ונראה שלעולם אינו נכבה. כדי שההורים יוכלו להתחבר לכוחות ולמשאבים הפנימיים שלהם בתקופת הקורונה ובתקופות מקבילות ומתוחות אחרות, חשוב  לשמור על זוגיות קשובה, מאפשרת מרחב ביטוי ומקום ייחודי של כל אחד ואחת לפי אישיותו ומזגו האישי. לכן, זמן היחד השקט, האינטימי, המחבק והמקרב הינו כמעיין ממנו ינבעו כוחות מחודשים אישיים והוריים. 

 

מיכל סנונית כתבה:

"בוא וחבק אותי

בוא בוא בוא

אין כמו שעת החיבוק.

ניתן לעצמנו לא לדבר

נרגיש שעולה בנו

דבר מה אחר,

חיבוק בתוך חיבוק.”

 

 

אנחנו במכון שינוי נשמח לעמוד לרשותכם משפחות יקרות ולסייע בכל שאפשר כדי לעזור לכם למנף את המציאות הקשה שלנו כיום למציאות מאתגרת , ממנפת ומעצימה.

 

מכון שינוי: 09-9551973

אימייל: shinui@machonshinui.com

או בקרו בדף הפייסבוק של מכון שינוי             

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

כותרת כותרת כותרת

כותרת כותרת

לשעבר יועץ ראש העיר ירושלים ניר ברקת לפיתוח כלכלי ומי שהטמיע.

להמשך קריאה

כותרת כותרת כותרת

כותרת כותרת

לשעבר יועץ ראש העיר ירושלים ניר ברקת לפיתוח כלכלי ומי שהטמיע.

להמשך קריאה

כותרת כותרת כותרת

כותרת כותרת

לשעבר יועץ ראש העיר ירושלים ניר ברקת לפיתוח כלכלי ומי שהטמיע.

להמשך קריאה

כותרת כותרת כותרת

כותרת כותרת

לשעבר יועץ ראש העיר ירושלים ניר ברקת לפיתוח כלכלי ומי שהטמיע.

להמשך קריאה

כותרת כותרת כותרת

כותרת כותרת

לשעבר יועץ ראש העיר ירושלים ניר ברקת לפיתוח כלכלי ומי שהטמיע.

להמשך קריאה

כותרת כותרת כותרת

כותרת כותרת

לשעבר יועץ ראש העיר ירושלים ניר ברקת לפיתוח כלכלי ומי שהטמיע.

להמשך קריאה

Heading 1

Asset 15.png

כל הזכויות שמורות האגודה הישראלית לטיפול זוגי ומשפחתי

כתובת: רח' היצירה 11ב' , א.ת רעננה 4366358  |  office@mishpaha.org.il   |  טלפון: 09-7467064

israel